piątek, 25 kwietnia 2014

ZAPOWIEDZI - MG I REPLIKA
Wydarzenia na Ukrainie coraz częściej kierują nasze zainteresowanie na wschód. I okazuje się, że niewiele wiemy o naszych najbliższych sąsiadach.
Co na przykład wiemy o dzisiejszej Białorusi? Może tyle, że  nieprzerwanie od kilkunastu lat rządzi nią twardą ręką Alaksandr Łukaszenka.
A przecież to właśnie tam urodzili się: Eliza Orzeszkowa, Stefan Batory, Tadeusz Kościuszko, Maria Rodziewiczówna, Andrzej Bobola  oraz Ryszard Kapuściński. Grodno na Białorusi, podobnie jak Wilno na Litwie, czy Lwów na Ukrainie zawsze było uważane za ośrodek polskości na Kresach.
Igor Sokołowski, rocznik 1989, dziennikarz i podróżnik „od zawsze” fascynuje się Białorusią. Odwiedza ten kraj, poznaje ludzi, odkrywa zabytki.
Swoje doświadczenia zawarł w fascynującej książce Białoruś dla początkujących.

 Białoruś dla poczatkujących ukaże się 21 maja.
Białoruś dla początkujących to zbiór reportaży, który pokazuje dzisiejsze oblicze tego sąsiada Polski. Obraz kolorowy, pełen kontrastów, dziwny, ale jednocześnie swojski. A przez to niezmiernie ciekawy. Białoruś dla początkujących nie jest przewodnikiem, ale Autor ma nadzieję, że po przeczytaniu tej książki Czytelnik zapragnie pojechać na Białoruś.

My czujemy się Białorusinami, kochamy ten kraj, jaki by nie był. Ale niechęci do innych na pewno w nas nie ma. To tak jakby nie lubić części siebie. Bo szczerze mówiąc, to kto tu ma czystą, białoruską krew. W ogóle co to znaczy mieć białoruską krew? To chyba mieć właśnie rusko-polsko-ukraińską. Tu każdy ma jakieś korzenie z innej części, ale to ani chwalić się tym, ani się tego wstydzić, normalne tutaj.
                                                     Wypowiedź jednej z postaci opisanych w Białorusi dla początkujących


Już 7 maja 2014 nakładem Wydawnictwa Replika ukażą się następujące książki:


 
 
Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz
w pojedynku z naśladowcą Hansa Memlinga

Emil Żądło, który zrezygnował z pracy w policji na rzecz dziennikarstwa, przeżywa kryzys. Kryzys wieloraki: związany z pracą, z brakiem natchnienia na nowy artykuł, z finansami, z uczuciami, z życiem w ogóle…
Wszystko się zmienia, gdy któregoś razu w nocnym pubie spotyka córkę swojej starej sąsiadki, Dorotę. Młoda kobieta i jej narzeczony tej samej nocy zostają brutalnie zamordowani w niejasnych okolicznościach...

W przygotowaniu kolejne części serii DODRUKI KSIĄŻEK: 
Karin i Eryk Larssonowie, bezdzietne małżeństwo, wychowuje pod swoim dachem młodego Simona. Chłopiec nawet nie domyśla się, że „matka” i „ojciec” nie są jego prawdziwymi rodzicami, choć czuje, jak wiele go od nich różni, nie tylko fizycznie. Karin i Eryk za wszelką cenę starają się ukryć przed Simonem jego prawdziwe, żydowskie pochodzenie – zwłaszcza gdy do kraju docierają echa fali antysemityzmu...

4 komentarze:

  1. Bardzo, bardzo chciałabym przeczytać powieści Pani Klejzerowicz, czytałam "Czarownicę" i się w ogóle nie zawiodła, byłam prawdziwie urzeczona.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkie zapowiedzi brzmią zachęcająco, ale najbardziej ciągnie mnie do książek A. Klejzerowicz.

    OdpowiedzUsuń
  3. jestem ciekawa książki "Przytul mnie"

    OdpowiedzUsuń