niedziela, 19 stycznia 2014

166. JESTEŚ TYLKO MÓJ


WYDAWNICTWO: Replika
DATA WYDANIA:  10 grudnia 2013  
LICZBA STRON: 220
ISBN: 9788376741802
 
 
 
Dwie kobiety - Natasza i Renata – dzieli je wszystko, łączy jeden mężczyzna – Krzysztof.  Natasza spotyka Krzysztofa na lekcjach tańca. Uważa go za dobrego przyjaciela, jednak on czuje do niej coś więcej. Gdy Natasza w końcu przegląda na oczy i stwierdza, że coś więcej mogłoby wyjść z przyjaźni – Krzysztof wiąże się z Renatą.  Żeby było dziwniej dziewczyny przypadkiem się poznają i Renata wyczuwa w Nataszy zagrożenie. Robi wszystko by zatrzymać przy sobie chłopaka. Posuwa się do tego by udawać ciążę. Drogi Nataszy i Krzysztofa się rozchodzą by po kilku latach znów się zejść zupełnie przypadkiem. Natasza jest już znaną pisarką, Krzysztof mężem i ojcem.  Tym razem nie mogą się powstrzymać. Wybucha płomienny romans, który po dwóch latach zostaje dramatycznie przerwany przez jedno słowo. Rozpaczy Nataszy nie ma końca. Z depresji pomaga wykaraskać się jej przyjaciółka Ana. Trwa to bardzo długo trwa. W momencie, gdy Natasza ma już poukładany świat, gdy napisała właśnie swoją najlepszą książkę. W swoje ręce dostaje tajemniczy żółty zeszyt. Okazuje się, że jest to pamiętnik. Czyj?  Sprawdźcie sami czytając książkę.
Powiem szczerze – gdy zaczęłam czytać książkę pomyślałam (często tak myślę) – jak ja przez nią przebrnę? Dobrze, że taka krótka. Bo ja nie mam zwyczaju porzucania niedoczytanych książek. Jakoś tak dziwnie napisana, wszystko zagmatwane. Ale za chwilę zmieniłam zdanie wszystko się wyprostowało, fabuła zrobiła się przejrzysta a ja zostałam wchłonięta w świat bohaterów. „Jesteś tylko mój” to książka, którą czyta się w napięciu, z wypiekami na twarzy i z myślą o 2 nad ranem: „jeszcze tylko dwie strony”. Nic z tego musiałam przeczytać całą od razu tak bardzo mnie wciągnęła. Autorka w sposób idealny wykreowała swoje główne postacie. Są bardzo wyraźne, oczywiste. Trochę pogubiona Natasza, ustabilizowana emocjonalnie, silna Renata i rozmemłany, tchórzliwy, wygodnicki Krzysztof.
„Jesteś tylko mój” to doskonałe studium ludzki charakterów i ich zachowań. Skłania do myślenia i wyciągania wniosków. Co ja zrobiłabym w takiej sytuacji, czy poświęciłabym swoje szczęście dla kogoś, kogo nie kocham, czy potrafiłabym udawać? Renata dopiero, gdy była o krok od tragedii zaczęła działać, podejmować decyzje, walczyć o siebie. Co mnie by do tego skłoniło.
To książka o uczuciach. O strachu i tchórzostwie. O zdradzie, która okazuje się tajemnicą poliszynela. O ogromnym poświęceniu i jednak dobroci serca. O poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, siebie i swojego szczęścia. Ale także o zagłuszaniu własnego sumienia, o uciekaniu i myśleniu tylko o sobie i własnej wygodzie. O miłości tak wielkiej, której nie może zakłócić nikt, która jest najważniejsza na świecie. I o przyjaźni, takiej prawdziwej, na zawsze, na dobre i złe.
Nie możecie przejść obok tej książki obojętnie. Już sama okładka „Jesteś tylko mój” przyciąga wzrok. Jest przepiękna. Dziewczyny musicie przeczytać tę książkę, naprawdę jest tego warta.

Za możliwość przeczytania książki z całego serca dziękuję WYDAWNICTWU REPLIKA


1 komentarz:

  1. Na pewno będę na nią polować, chcę ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń