poniedziałek, 26 sierpnia 2013

133. NIEZAPOMINAJKI 134 W POSZUKIWANIU SIEBIE
WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka
DATA WYDANIA:  28 lutego 2012
LICZBA STRON: 528
ISBN: 978-83-7506-874-0

WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka
DATA WYDANIA:  13 maja 2013
LICZBA STRON: 512
ISBN: 9788377851517
 
Świat Izabeli wali się na głowę. Po tragicznej śmierci matki nie mając nikogo na świecie musi ona zamieszkać z dziadkiem, ojcem matki, którego ani razu nie widziała na oczy. Opuszcza przyjaciół, ukochane miasto i wyjeżdża w nieznane. U dziadka mieszka w dawnym pokoju swojej matki. Dość szybko klimatyzuje się w nowej szkole, zjednuje sobie przyjaciół, zdobywa sympatię tylko z dziadkiem nie może znaleźć wspólnego języka. Ma on żal do całego świata, że córka bardzo szybko zaszła w ciążę i pogrzebała pokładane w niej nadzieje. Dlatego też wyrzekł się córki i wnuczki a teraz nie może się przemóc. Jest apodyktyczny, bardzo surowy, stanowczy. Wyznacza Izabeli godziny powrotów do domu, kontroluje z kim się spotyka, wyznacza kary za niesubordynację gdy wnuczka się buntuje.
Druga część „W poszukiwaniu siebie” to kontynuacja „Niezapominajek”. Ale z powodzeniem obie książki można czytać oddzielnie. Tutaj Iza z przyjaciółmi są już na studiach, mieszkają wspólnie w jednym dom, który wynajmują od przyjaciela zarówno Izabeli jak i jej matki. Głowna bohaterka próbuje znaleźć pomysł na siebie. Przez pewien czas pracuje w restauracji, na trochę wyjeżdża do Anglii. Pobyt tam da dziewczynie bardzo wiele szczególnie w sferze przeżyć duchowych. Priorytetową sprawą dla Izy jest odnalezienie ojca, o którym kompletnie nic nie wie. Poszukiwania nie przynoszą niestety spodziewanych rezultatów. Do czasu aż przypadkowo w ręce Izy wpadają dawno napisane i niewysłane listy matki do przyjaciela.
Czy Izabela odnajdzie siebie znajdzie sens życia dowie się co jest dla niej najważniejsze? Czy dogada się z dziadkiem? A wreszcie czy odnajdzie ojca? Żeby się o tym dowiedzieć musicie książki przeczytać i to bez żadnej dyskusji.
Ewelina Kłoda napisała dwie piękne książki o tym jak młodziutka dziewczyna z podlotka przeistacza się w pełni dojrzałą kobietę. Jak uświadamia sobie, co w życiu jest naprawdę ważne i że pewne rzeczy nie zawsze są takie jak je postrzegamy. To książki o pięknej przyjaźni i o rodzącej się powoli miłości, która wybucha nagle feerią barw. Młodzi nawet Ne zdawali sobie sprawy, że jest ona na wyciągnięcie ręki.
Książki te poruszają bardzo ważne problemy społeczne np. alkoholizm, kazirodztwo, trudne relacje w rodzinie. Pokazują nam typowe rozterki i problemy nastolatków takie jak złamane serca, nadszarpnięta przyjaźń, brak celu w życiu. W książkach tych na jaw wychodzą bardzo bolesne tajemnice rodzinne co wywołuje nieciekawe konsekwencje w postaci załamania zdrowia a także zerwania stosunków z bliskimi.
Powiem tak: mimo, że oba tomy są dość obszerne warto poświęcić trochę swojego cennego czasu na ich przeczytanie. Dzięki temu, że napisane są w formie pamiętnika bardzo szybko się je czyta.
Polecam – to idealne lektury nie tylko dla młodzieży.

2 komentarze:

  1. Właśnie czytam i jestem naprawdę zdumiona i zaintrygowana, świetny debiut!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka ciekawa, choć forma pamiętnika nie jest moją ulubioną.

    OdpowiedzUsuń