wtorek, 17 kwietnia 2012

19. GRUBA

 Opowieść o 28 letniej dziewczynie - Magdzie. Mieszka Ona z matką, która w swoim życiu ma trzy nałogi - pali papierosy, ogląda w telewizji wszystkie programy informacyjne i publicystyczne i ćwiczy ponad swoje siły. Matka z córką nie bardzo mogą się dogadać. Ale jest ktoś, z kim Magda porozumiewa się prawie bez słów. To jej babcia.
Wydawałoby się,ze Magda jest bardzo szczęśliwa. Ma pracę w której odnosi spektakularne sukcesy. Czeka na klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Jej szczęście zakłóca jeden bardzo istotny fakt. Jest GRUBA. Nie puszysta czy przy kości. po prostu GRUBA. Nie potrafi powstrzymać się od jedzenia w każdej sytuacji. Z powodu swojej otyłości ma kompleksy, nie jest akceptowana przez środowisko w jakim przebywa. Ba słyszy wyzwiska nawet od własnej matki, która traktuje obrażanie córki jako żart. po wypadku jaki się przydarzył Magdzie i po tym jakie są jego konsekwencje coś w Magdzie pęka. I nagle zaskakuje czytelnika swoją postawą.Książka ta jest o nie akceptacji inności człowieka przez społeczeństwo mimo tego, że ma on wiele innych pozytywnych cech. O tym jak łatwo ludziom przychodzi ranienie innych i niezauważanie swoich wad, za to łatwo przychodzi im wyśmiewanie się z innych.  Ale jest też o determinacji i wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów. O potrzebie akceptacji siebie. O trudnej miłości matki i córki. I mam tu na myśli nie tylko Magdę.
Książkę tę polecam do czytania w autobusie, metrze, na spacerze z dzieckiem czy w leniwe, letnie popołudnie na kanapie. Nie skłania nas do refleksji, nie zmusza do myślenia, zastanawiania się, analizowania. Po prostu. jest łatwa, lekka i przyjemna. Momentami zabawna. Posiada dużo dialogów co dla mnie osobiście jest plusem. Czytając o Magdzie myślałam - ja też bym tak chciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz