poniedziałek, 21 listopada 2016

265. SISI. SAMOWOLNA CESARZOWA


WYDAWNICTWO: HarperCollins Polska
DATA WYDANIA: 12 października 2016
LICZBA STRON: 384
ISBN: 9788327621122

Sisi znałam tylko z seriali i z filmu. Jakoś nie miałam czasu ani ochoty by zagłębiać się w historię tej postaci. Teraz w moje ręce trafiła książka wydawnictwa HarperCollins Polska „Sisi Samowolna cesarzowa” i bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać. Całkowicie zmieniłam myślenie o tej kobiecie. 
Do tej pory wydawało mi się, że jest Ona bardzo miłą, czarującą lubiącą sprawiać przyjemność innym kobietą. Książka dosyć szybko zweryfikowała moje postrzeganie Sisi. Rzecz jest już o cesarzowej w kwiecie wieku, która cieszy się późnym macierzyństwem. Czerpie z życia całymi garściami nie zważając na uczucia innych. Podróżuje, flirtuje i coraz bardziej oddala się od swojego męża i dwójki starszych dzieci. Czytając tę książkę szybko zorientowałam się, że Elżbieta to zadufana w sobie, egoistyczna i bawiąca się ludźmi bezwzględna kobieta. Nie zważa na uczucia innych, swoje niepowodzenia wychowawcze i trudne relacje małżeńskie tłumaczy wtrącanie się w jej życie osób trzecich. Kreuje się na ofiarę i nieszczęśliwą kobietę. Ja postrzegam to inaczej. Gdyby naprawdę chciała to poruszyłaby niebo i ziemię, żeby coś zmienić w swoim życiu. Jednak nie. Sisi woli spędzać czas beztrosko. Ale nie będę Wam zdradzać wszystkiego, musicie przeczytać sami, zaręczam, że warto.

Ja czytając tę książkę czułam płynącą z jej kart bardzo wielką samotność i tęsknotę, żal i mnóstwo niedomówień. Strach, bezmyślność. Bohaterowie uświadamiają sobie oczywiste prawdy w momencie, gdy już nie ma to żadnego znaczenia. Ale czytałam też niespełnionych miłościach, o niedoścignionych marzeniach. O matczynych troskach i lękach. O strachu przed utratą największego skarbu. O wielkiej przyjaźni. Ale też o tajemnicach i intrygach, których na cesarskim dworze nie brakuje.

Uwielbiam książki historyczne, dlatego i tę przeczytałam z wielką przyjemnością. Polecam z całego serca tym, którzy wyobrażenia o Sisi mają tylko i wyłącznie z seriali i filmów. 
 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję WYDAWNICTWU HARPERCOLLINS POLSKA

4 komentarze:

 1. Ja byłam oczarowaną tym dwótomem, bo zawsze miałam sentyment do Sisi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też miałam sentyment ale ta książka trochę otworzyła mi oczy. Niemniej jednak bardzo mi się podobała. Żałuję, że nie czytałam pierwszego tomu. Zapewne jeszcze ciekawsza

   Usuń
  2. Pierwszy tom jest jeszcze lepszy, bo pokazuje przemianę Sisi z młodej, roztrzepanej, zakochanej dziewczyny w niestety bardzo zagubioną kobietę...

   Usuń
 2. jak mnie Sissi wkurza, że brak słów. ;)

  OdpowiedzUsuń