poniedziałek, 14 kwietnia 2014

182. UKŁAD NERWOWY


WYDAWNICTWO: NASZA KSIĘGARNIA
DATA WYDANIA: 29 stycznia 2014
LICZBA STRON: 400
ISBN: 9788310125538


 
Magdalena wydaje się być szczęśliwą kobietą. Żona, matka małej dziewczynki, której jedynym obowiązkiem jest dbanie o dom i rodzinę. To mąż pracuje na utrzymanie ich wszystkich i nawet nieźle mu to wychodzi. Można powiedzieć sielskie życie. Ale jest coś, co spędza Magdalenie sen z powiek. Coraz bardziej nerwowy mąż, unikający z nią jakichkolwiek kontaktów, znikający na kilka dni niby na wyjazdach służbowych. Wszystko układa się w jedną całość, gdy kobieta uświadamia sobie przyczyny zachowania męża. On po prostu jest alkoholikiem.  Podejmuje próby walki z nałogiem męża. Najpierw dla nich wszystkich, później już tylko dla córki. W tych poczynaniach wspiera Magdalenę najlepsza przyjaciółka. Mimo starań i różnych zabiegów oraz szantaży nie jest tak jak być powinno. Dochodzi do tego, że mąż pije w towarzystwie córki.  Magdalena ucieka w swój świat. Robi sobie wycieczki po Wrocławiu, dostaje dorywczą pracę, dzięki której spełnia swoje pasje. Ale wciąż próbuje walczyć o rodzinę. Jak się ta walka zakończy? Czy Magdalena wygra z nałogiem męża czy stanie przed podjęciem najtrudniejszej decyzji w swoim życiu? Koniecznie musicie przeczytać.
Z twórczością Agnieszki Gil spotkałam się po raz pierwszy i nie żałuję swojego wyboru. Przed rozpoczęciem lektury chwile się wahałam czy w ogóle sięgać po nią. Ale to była tylko chwila. Gdy już zaczęłam czytać nie mogłam się od niej oderwać. Książka jest świetnie napisana. Porusza problem, który, nie przesadzę pisząc, dotyka prawie każdej rodziny, a przynajmniej co drugiej. Sama jestem DDA więc książkę odebrałam bardzo osobiście. Wreszcie mogłam poznać problem bardziej dogłębnie, chociaż nadal uważam, że alkoholizm to nie choroba lecz wybór. Nie potrafię pewnych zachowań alkoholika zasłonić chorobą. Ale dzięki tej książce bardziej zrozumiałam zachowanie mamy w czasie, gdy tata był z nami a jeszcze bardziej jak Go zabrakło. „Układ nerwowy” wzbudza w czytelniku wiele emocji: złość, gniew, bezradność, trzyma w napięciu i sprawia, że człowiek, choć na chwilę przystanie i zastanowi się nad tym problemem. Doskonale ukazane jest też jak z alkoholizmem radzą sobie dzieci.
To przejmująca książka, która na długo zapada w sercu. To książka o prawdziwej przyjaźni, ale także o miłości, która powoli przegrywa z nałogiem. O determinacji w dążeniu do celu, o próbie przezwyciężenia nałogu i o ciągłej walce z nim. Ale także o szukaniu i realizowaniu własnych zainteresowań, o wspaniałej więzi łączącej matkę z córką, a także o pięknej przyjaźni dwojga małych dzieci.
Agnieszka Gil tak bardzo trudny temat potrafiła przekazać w sposób czytelny dla zwykłego człowieka, bez zagłębiania się w terminy medyczne i tego typu historie. W ogóle książka napisana jest bardzo lekko? Nie to niedobre słowo.  Prosto, przystępnie, tak, że czyta się ją z przyjemnością. A Wrocław, po którym nas oprowadza dodaje jej uroku. Aż chciałoby się być w miejscach, które autorka opisuje.
Bardzo polecam tę książkę absolutnie wszystkim. Pozwoli ona zrozumieć wiele spraw, a także spojrzeć inaczej na człowieka, który ma problem z alkoholem. Kto wiem może dzięki niej uda się Wam zareagować na czas i pomóc. Ja wiem, że teraz jestem o wiele mądrzejsza. Ale jest już za późno.     

Za możliwość przeczytania książki dziękuję WYDAWNICTWU NASZA KSIĘGARNIA.


2 komentarze:

  1. Czytałam już kiedyś recenzję tej książki, ale to właśnie Pani swoją opinią sprawiła, że po prostu muszę przeczytać ten tytuł, choćby właśnie po to, by móc w końcu odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszę, że to właśnie moja recenzja przyczyniła się do tego. Ps. Mam prośbę Magda jestem bez pani

    OdpowiedzUsuń