wtorek, 12 listopada 2013

157. WYZNANIA NORAHWYDAWNICTWO: Świat Książki
DATA WYDANIA:    28 sierpnia 2013
LICZBA STRON: 240
ISBN: 9788379430048
 
 
 
„Wyznania Norah” to książka z tej serii, które uwielbiam. Życie w kraju muzułmańskim będąc kobietą nie jest łatwe, szczególnie, gdy za ojca ma się potwora. Niestety Norah nie ominął ten los.
Książka ta to autobiografia głównej bohaterki. Jest ona najstarszą z rodzeństwa i niestety dziewczynką. Chodzi do szkoły, ale nie bardzo sobie w niej radzi, opuszcza większość lekcji w końcu rezygnuje z niej na rzecz pracy. Ma ojca tyrana, który ożenił się z matką tylko dla jej pieniędzy. Jako człowiek jest nie do zniesienia. Wprowadza w domu terror, bije matkę, próbuje ją zabić, nie szczędzi także Norah. Jednak ją krzywdzi w inny sposób, najboleśniejszy z możliwych. Krzywda ta zostaje w jej psychice do końca życia. Po kilku latach rodzinie udaje się pozbyć tego oprawcy. Niestety nie wszyscy pochwalają działania matki Norah. Kobiety zostają podstępnie zwabione do dziadków i tam uwięzione gorzej niż zwierzęta. Jednak po pewnym czasie udaje im się uciec. Matka Norah zakochuje się, wychodzi za mąż rodzi dzieci. Jednak w Algierii już nie mają życia. Codzienne pogróżki zarówno telefoniczne jak i listowne zmuszają je do opuszczenia kraju. Uciekają do Francji gdzie nie mogą znaleźć swojego miejsca, żyją na skraju ubóstwa. W dodatku muszą zmagać się z chorobami. Czy los się wreszcie do nich uśmiechnie, czy będą żyli jak normalni ludzie bez zmartwień i trosk?
„Wyznania Norah” to książka dla ludzi o mocnych nerwach. Przedstawione są w niej bardzo drastyczne sceny. Bardzo mocno wpłynęła na moją psychikę. Wywołała masę bardzo silnych emocji. Od złości i gniewu poprzez bezsilność.
„Wyznania Norah” to książka o niezwykłej determinacji i samozaparciu w dążeniu do obranego celu. O miłości w rodzinie tak silnej, że pokonuje wszelkie przeszkody. O przyjaźni, którą często się traci. Ale to także książka o życiu w strachu w opętanym wojną kraju, o szybkim dorastaniu i walce z przeciwnościami losu. Głowna bohaterka – Norah – wzbudziła we mnie wielką sympatię. Podziwiam ją za to, że potrafiła tak walczyć o swoją rodzinę, o ich i własne szczęście. Jest bardzo silna duchem i właśnie to mi się w niej podoba. Za wszelką cenę dąży do lepszego życia. Pomaga, doradza, kocha bezgranicznie.
„Wyznania Norah” to rewelacyjna książka. Ja bardzo lubię czytać literaturę o tematyce muzułmańskiej. Bardzo polecam. Nikt nie powinien przejść obok niej obojętnie. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję WYDAWNICTWU ŚWIAT KSIĄŻKI.


1 komentarz:

  1. Takie książki są potrzebne, jednak ja nie dałabym rady przeczytać.

    OdpowiedzUsuń