sobota, 7 września 2013

136. BRANSOLETKA


WYDAWNICTWO: Literackie
DATA WYDANIA:  11 września 2013
LICZBA STRON: 296
ISBN: 978-83-08-05184-9
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
 
Licealistka – Weronika - nie ma łatwego życia. Nie potrafi porozumieć się z rodziną, ma tylko jedną przyjaciółkę, która ogólnie rzecz biorąc jest wredna oraz psa, który jej nie lubi i się jej boi. Pewnego dnia na szkolnej wycieczce „wpada” w oko koledze z równoległej klasy. Weronikę bardzo to cieszy gdyż była zauroczona chłopakiem a tu ten ją nagle zauważa. Jest w siódmym niebie. Szybko okazuje się jednak, że kolega, nawiązując z nią znajomość miał w tym ukryty cel. I bynajmniej nie był on natury matrymonialnej. Przed Weroniką ferie. Wyjeżdża trochę z przymusu na warsztaty teatralne z przypadkowymi ludźmi. Na początku dziewczyna nie potrafi się tam odnaleźć. Analiza charakterów, osobowości, wyrażanie uczuć, wydobywanie uczuć z człowieka. To wszystko ją męczy. Jednak dzięki nowo poznanym koleżankom zaczyna się tam powoli dobrze bawić, powoli ją to życie wciąga. Poznaje tam też sympatycznego chłopca, Karola, który ma bardzo poważny problem ze sobą. Gdy ferie dobiegają końca Weronika uświadamia sobie pewne rzeczy. To, że w życiu ważne są całkiem inne sprawy niż te, które jej się do tej pory wydawały priorytetowe. Że nie warto poświęcać siebie dla tych, którzy tego nie doceniają. Dziewczyna powraca z warsztatów całkowicie odmieniona. Zacznie inaczej postrzegać rodziców, brata, przyjaciółkę a nawet nauczycieli i kolegów ze szkoły.
Z twórczością Ewy Nowak spotkałam się po raz pierwszy i muszę przyznać, że zostałam mile zaskoczona. „Bransoletkę” zabrałam ze sobą na wakacje i to był bardzo dobry wybór. Dostarczyła mi wiele miłych chwil. Autorka w bardzo prosty i przystępny sposób poruszyła problemy większości nastolatków. Dwulicowa przyjaciółka, pierwsze zauroczenia i zakochania, pierwsze rozczarowania, brak akceptacji samego siebie, niska samoocena.  Problemy z nauczycielami a także z rodziną. Brat, który ciągle dokucza, ojciec, który na każdym kroku dołuje i matka, która niby słucha tego, co mówi do niej córka a tak naprawdę nie orientuje się w niczym. Ewa Nowak doskonale wpasowała się w świat nastolatków. Idealnie posługuje się młodzieżowym slangiem, zna ich zachowanie i rozrywki. Potrafi zagrać na uczuciach i emocjach czytelnika. I daje wiele do myślenia na temat świata, który nas otacza. Myślę, że książkę prócz nastolatków powinni przeczytać także ich rodzice. Pozwoli ona zrozumieć zachowanie swoich pociech, poznać problemy z całkiem innej strony a także skłoni do zastanowienia się nad sobą samym i nad tym jak my traktujemy własne dzieci. To bardzo wartościowa książka z przekazem zarówno dla młodzieży jak i dla rodziców. Po przeczytaniu „Bransoletki” może się zmienić życie każdego z nas nie tylko tytułowej bohaterki. Dlatego z całego serca zachęcam do przeczytania i do kupowania na prezent. Naprawdę warto.
Czy Weronika znajdzie swoją drugą połówkę, czy znajdzie pomysł na siebie, co z tym wszystkim ma wspólnego tytułowa bransoletka. Nie dowiecie się tego póki nie przeczytacie najnowszej powieści Ewy Nowak.    

Za możliwość przeczytania książki dziękuję WYDAWNICTWU LITERACKIEMU.

 

1 komentarz:

  1. Ja właśnie na nią czekam, mam nadzieję, że mi też umili czas. Twórczość autorki nie jest mi obca, jeszcze się nie zawiodłam:)

    OdpowiedzUsuń