czwartek, 11 lipca 2013

130. SEKRET DRZEWA OLIWNEGO

 
WYDAWNICTWO: WIELKA LITERA
DATA WYDANIA:   30 stycznia 2013
LICZBA STRON: 368
ISBN: 978-83-63387-42-6
 
 
 
Pięć pokoleń kobiet, z których każda ma swoją historię i swoje tajemnice. Największym sekretem ich wszystkich jest długowieczność. Seniorka rodu – Anna – ma ponad sto lat. I wcale nie zamierza umierać. Wręcz czuje się doskonale.
Pewien naukowiec wpada na trop właśnie tej rodziny i pragnie zbadać przyczynę długiego życia tych kobiet. Z początku mają one pewne opory, ale w ostateczności zgadzają się na eksperymenty i badania. W trakcie ich trwania wychodzi na jaw mnóstwo rodzinnych sekretów i tajemnic, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Ale są też dobre strony tych badań. Wyjaśniają się długoletnie rodzinne konflikty nieporozumienia. Kobiety próbują znaleźć wspólny język, odbudować więź, jaka je kiedyś łączyła. Odnajdują przyjaźnie i miłości, wspierają się nawzajem. Na jaw wychodzi, że jedna z kobiet nie jest córką swojej matki, że mąż kolejnej jest gejem i ich czterech synów ma czterech różnych ojców. Że jedna z nich siedzi w więzieniu za zabójstwo męża, a najmłodsza jest właśnie w ciąży i jest załamana, bo nie wie co dalej.
„Sekret drzewa oliwnego” to dość ciekawa książka. Są momenty, że pochłania czytelnika całego sobą, ale momentami potrafi też zanudzić. Nie raz podczas czytania włosy stawały mi dęba tak bardzo zaskakiwały mnie te kobiety a czasem nie mogłam powstrzymać się od ziewania.
Mimo wszystko to książka pełna uczuć i emocji. Czytamy w niej o silnej, nierozerwalnej więzi, która łączy wszystkie pokolenia pomimo konfliktów. O miłości, przyjaźni, o które w dzisiejszych czasach tak trudno. I o tym, że rodzina jest najważniejsza, że trzeba stać za nią murem, wspierać ją i pomagać, choć nie zawsze jest to łatwe.
Polecam tę książkę na długie zimowe wieczory.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję WYDAWNICTWU WIELKA LITERA.


4 komentarze:

 1. Czytałam tę książkę, co prawda już dość dawno temu, ale pozytywnie wspominam. Warto przeczytać :)
  pozdrawiam!
  Miłośniczka Książek
  http://magicznyswiatksiazki.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie książka bardzo się spodobała, chociaż faktycznie jest nierówna - tak jak napisałaś jedne fragmenty pochłania się, inne z lekka usypiają. Ale generalnie świetna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mówię nie, ale faktycznie bardziej na okres zimowy poszukam- lubię czytać o tajemnicach rodzinnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. To coś dla mnie, lubię rodzinne tajemnice i sekrety.

  OdpowiedzUsuń