środa, 9 stycznia 2013

ZAPOWIEDZI WYDAWNICZE

Pierwsza zapowiedź to książka wydawnictwa MGSklepy cynamonowewersja ilustrowana Bruno Schulza


Wydaje się że twórczość pisarską Schulza trudno oddzielić od jego twórczości jako grafika. Dlatego też proponujemy Państwu pierwsze wydanie ilustrowanych Sklepów cynamonowych.
 Sklepy cynamonowe to zbiór opowiadań, których akcja usytuowana jest w niewielkim galicyjskim miasteczku, przypominającym do złudzenia rodzinny Drohobycz Bruno Schulza.  Najważniejszą postacią Sklepów… jest Ojciec, nie tylko jako głowa rodu, kupiec prowadzący poważny interes w rynku, ale też szalony eksperymentator, wręcz demiurg.  Ale równie ważny jest narrator, młody chłopiec, bo to on tworzy świat, który oglądamy. Więc to ostatecznie on jest Twórcą.

 Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory, czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji. Nie w literaturze faktu, lecz w niesamowitych fantasmagoriach Schulza żydowskie miasteczko znalazło swoje odbicie, choć było ono wykrzywione, wyłaniające się z wklęsłych i wypukłych zwierciadeł jego umysłu. (...) Wszystkie jego opowieści są powiązane osobą narratora, który jest nieco fantasmagorycznym ja autorapisał Czesław Miłosz.

Po wydaniu w 1934 roku przez Wydawnictwo „Rój” Sklepów cynamonowych Bruno Schulz, skromny nauczyciel rysunku, niemal z dnia na dzień stał się znanym i cenionym pisarzem.

Gdyby sztuka miała tylko potwierdzać, co skądinąd zostało już ustalone – byłaby niepotrzebna. Jej rolą jest być sondą zapuszczoną w bezimienne. Artysta jest aparatem rejestrującym procesy w głębi, gdzie tworzy się wartośćpisał sam Schulz o swojej twórczości w liście do Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Książka ukaże się 24.01zarówno wwersji papierowej (ISBN 978-83-7779-121-9, twarda oprawa, 256 str.) jak i elektronicznej (ISBN 978-83-7779-122-6).

Książka została objęta patronatem radia TOK FM, portalu Xiegarnia oraz portalu granice.pl.

Kolejną zapowiedzią jest książka WYDAWNICTWA LITERACKIEGO 

Pierwszy zbiór opowiadań laureatki Bookera,
pisarki zwanej kanadyjskim Czechowem!

 

ALICE MUNRO
Taniec szczęśliwych cieni
przeł. Agnieszka Kuc
premiera: 24 stycznia
cena 39,90 zł


Piętnaście historii napisanych z niebywałą przenikliwością i dbałością o szczegóły. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie dorosłych i nastoletnich kobiet) patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet.

Najwspanialsza autorka opowiadań wśród żyjących pisarzy anglosaskich.- Bonnie Brody, “Fairbank Reader”

Nawet opis prostego życia u Munro zyskuje psychologiczną głębię. – „The Observer”

Munro jest iluzjonistką, której sztuczek nie da się rozszyfrować. – „Washington Post”

Alice Munro należy cytować, bo cytat lepiej niż opis odda szlachetną spontaniczność jej prozy.- „New York Times”

6 komentarzy:

 1. Ja się na "Sklepy cynamonowe" szykuję:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie omawiam "Sklepy cynamonowe" w szkole, aczkolwiek jestem zafascynowana twórczością Schulza. Wersja ilustrowana jak najbardziej musi trafić na moją półkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesuje mnie "Taniec szczęśliwych cieni", ale i ilustrowane "Sklepy cynamonowe" wydają się kuszące... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałabym ten zbiór opowiadań.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno kupię sobie to wydanie Schulza :-)

  OdpowiedzUsuń