czwartek, 3 stycznia 2013

80. OPOWIEŚĆ NIEWIERNEJWYDAWNICTWO: ŚWIAT KSIĄŻKI
DATA WYDANIA: 11 lipca 2012
LICZBA STRON: 224
ISBN: 978-83-2730-044-7
 
Bardzo mi się podobała ta książka. Już od pierwszych stron zawładnęła mną całą.
„Opowieść niewiernej” to historia kobiety i mężczyzny, którzy żyją ze sobą, ale obok siebie. Tworzą oni bardzo dziwny związek. Na początku, aby zdobyć Ewę Maciek bardzo się stara. Zabiera ją na randki, wyjeżdżają razem na wczasy. Gdy Maciek wprowadza się do Ewy jego zmienia się o 360 stopni. Całkowicie przestaje zauważać Ewę. Wyznaje zasadę, że mężczyzna jest od zarabiania pieniędzy, a kobieta od reszty. Tak, więc Ewa pracuje, gotuje i sprząta, a Maciek wraca z pracy, zjada obiad i zasypia na kanapie przed telewizorem. Nie chce mu się absolutnie nic. Nawet pierścionek zaręczynowy wręcza na leżąco z pytaniem: muszę klękać?” Pobierają się w urzędzie, bo na huczną zabawę on nie ma ochoty. Za to w dzień ślubu pracuje. A po ślubie jest jeszcze gorzej. Ewa i maciek się mijają, nie rozmawiają ze sobą, rzadko ze sobą sypiają. Nawet w weekendy się nie widują gdyż maciek buduje ich wspólny dom, którego Ewa nie ma ochoty oglądać. Gdy Ewa traci pracę mąż nie wspiera jej, wręcz ją dołuje głupimi docinkami. Na szczęście nowa praca już jest na horyzoncie. Na nim jest też przyjaciel z przed lat, który staje się pocieszycielem Ewy. Zdradza ona męża raz i drugi. Później jakoś samo się to toczy, a ona nie ma żadnych wyrzutów sumienia.
Czytając tę książkę strasznie złościło mnie zachowanie zarówno Maćka jak i Ewy. Na to, że mąż tak przedmiotowo traktował swoją żonę, i że ona dawała tak sobą pomiatać. Czy potępiam zdradę Ewy? Nie wiem czy powinnam tutaj tak pisać, ale jak ja bym miała takiego męża to też bym go zdradzała. I to bez żadnych skrupułów.
„Opowieść niewiernej” to książka o uzależnieniu od drugiego człowieka, o manipulacji, o byciu z kimś z przyzwyczajenia, może z wygody. O sztuce szczerej rozmowy i o kompromisie.
Ale dla mnie przede wszystkim ta książka to dowód na to, że prawdziwa przyjaźń istnieje. Nie tylko między kobietami, ale także między kobietą i mężczyzną, która za przyzwoleniem obojga przeradza się w piękną miłość.
„Opowieść niewiernej” to książka, która uczy, ale także i przestrzega przed takimi związkami z rozsądku jak Ewy i Maćka. Czasem lepiej się rozstać w zgodzie niż trwać w nim z obowiązku, bo tak wypada, bo co ludzie powiedzą.
Polecam z całą odpowiedzialnością. Czyta się ją szybko, dzięki swoim gabarytom fajnie leży w dłoni i można ją zabrać ze sobą na spacer. Idealna dla miłośniczek żądnych wrażeń.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce Magdalenie Witkiewicz oraz Pani Agnieszce ze Świata Książki. 


9 komentarzy:

 1. Książka bardzo mi się podobała, przede wszystkim za szczerość, nie było tu tłumaczenia tylko stwierdzenie faktów. Autorka wylała kawę na ławę. Świetny pomysł na przedstawienie tematu zdrady.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie taka konkretna i życiowa książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam już o tej książce, ale jeszcze nią miałam okazji jej przeczytać, może uda mi się w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie wiem do końca czemu, ale jakoś od samego początku nie ciągnie mnie do lektury tej książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie każdemu musi się podobać taka tematyka

   Usuń
 5. Tematyka przypomina mi książkę, którą ostatnio czytałam, czyli "Anomalie". Tam też mamy do czynienia ze specyficzną relacją damsko-męską, gdzie króluje przyzwyczajenie. Mam nadzieję, że "Opowieść niewiernej" wpadnie niedługo w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią rozejrzę się za cytowanym przez Ciebie tytułem

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa recenzja. Lubię książki o trudnej tematyce i o tym "czego nie wypada mówić". Chętnie rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń