poniedziałek, 29 października 2012

65. JAK WYCHOWAĆ SZCZĘŚLIWE DZIECKOWYDAWNICTWO: LITERACKIE
DATA WYDANIA:  2012
LICZBA STRON: 364
ISBN: 978-83-08-04870-2
 

W książce „Jak wychować szczęśliwe dziecko” John Medina próbuje odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, aby nasze dzieci były szczęśliwe. Bo gdy one będę szczęśliwe to ich rodzice też.
To książka o dzieciach do piątego roku życia. Autor obala w niej wiele mitów dotyczących ciąży, wychowania, rozwoju. Twierdzi, że w kontaktach z dziećmi potrzebna jest konsekwencja i cierpliwość. Próbuje zdefiniować, co to tak naprawdę jest rodzina.
„Jak wychować szczęśliwe dziecko” rozpoczyna rozdział o ciąży. Doktor Medina twierdzi, że na początku ciąży nie należy stymulować dziecka. Trzeba dać mu spokój.   Na podstawie badań dowiedziono, że im uciążliwsze mdłości ma matka, tym inteligentniejsze jest dziecko.  Bardzo ważne w ciąży jest, aby cewa nerwowa rozwinęła się prawidłowo. Autor bardzo szczegółowo opisuje rozwój mózgu embrionu, określa, kiedy płód w brzuchu matki zaczyna odczuwać różnymi zmysłami. W drugiej połowie ciąży bardzo ważne są 4 elementy: waga, odżywianie, stres, ćwiczenia fizyczne.
Autor radzi nam by przytyć w sam raz, z umiarem, czyli nie za dużo i nie za mało. Jeśli się nie przesadzi będziemy mieli mądre dziecko. Mówi nam jak tego dokonać. W ciąży należy unikać nadmiernego stresu. Silne napięcie w ciąży może: zmienić temperament dziecka, obniżyć jego iloraz inteligencji, zahamować rozwój motoryczny i pogorszyć zdolność koncentracji dziecka.
John Medina twierdzi, że szczęśliwe małżeństwo to szczęśliwe dziecko. Pokazuje, czemu między rodzicami wybuchają kłótnie i co robić, aby im zapobiegać. Dzieciom potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa, które my mamy za zadanie im zapewnić.
Ale nie będę zdradzała wszystkiego. Powiem tylko, że Medina przez większą część książki uzmysławia nam jak wielką przygodą jest wychowanie dziecka. Wystarczy przestrzegać pewnych reguł, zasad. Należy być konsekwentnym i nie zbaczać z raz obranej drogi. Trzeba obserwować własne dziecko, być cierpliwym i nie poddawać się.
„Jak wychować szczęśliwe dziecko” to znakomity poradnik zarówno dla starających się, jak i dla szczęśliwych rodziców posiadających dzieci. Można się z tej książki dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy, przeczytać mnóstwo porad i faktów naukowych.
W książce tej czytamy znane nam prawdy. Ale przekazane są one nam po nowemu, jakoś tak inaczej, prościej, przejrzyście i bardziej dostępnie.


  Za możliwość przeczytania książki dziękuję WYDAWNICTWU LITERACKIEMU.


1 komentarz:

  1. Może z ciekawości i bym zajrzała. Ale jakiejś większej potrzeby nie odczuwam.

    OdpowiedzUsuń