środa, 17 kwietnia 2013

120. SEKRETNE ŻYCIE JÓZEFINY

WYDAWNICTWO: Książnica - Publicat S.A.
DATA WYDANIA:  16 czerwca 2010
LICZBA STRON: 416
ISBN: 978-83-245-7847-4
„Sekrety życia Józefiny” to rewelacyjna książka o życiu pierwszej żony Napoleona Bonaparte. Historia hrabiny, później carycy Francji oparta jest na kanwie prawdziwych wydarzeń historycznych ówczesnej Francji. Aczkolwiek jak twierdzi sama autorka książki fikcja miesza się w niej z rzeczywistością.
„Sekretne życie Józefiny” napisana jest w formie opowieści tytułowej bohaterki o swoich losach. Jest swego rodzaju pamiętnikiem. Rozpoczyna się w miejscu gdy młodziutka Józefina szykuje się na pierwszy w swoim życiu bal. Poznaje na nim swojego wieloletniego przyjaciela Scypiona. Córka plantatora trzciny cukrowej z Martyniki opuszcza wyspę by zostać żoną swojego kuzyna. Małżeństwo jest aranżowane i jest ostatnią deską ratunku dla rodziny która ma ogromne długi. Jednak nie jest to małżeństwo szczęśliwe. Mąż traktuje Józefinę z wyższością,  pogardą i lekceważeniem. Jawnie ją zdradza, ma nawet nieślubne dziecko. Małżeństwo to na szczęście szybko się kończy.  Józefina zostaje wdową.
Nie będę zdradzać więcej szczegółów. Powiem tylko, że Józefina prowadziła bardzo burzliwe życie . Była świadkiem a także uczestnikiem wielu tragicznych wydarzeń. Miała nadzieję, że małżeństwo z Napoleonem przyniesie jej sporo korzyści i luksusowego życia. Okazało się jednak, że było ono drogą przez mękę. Dopiero po ślubie bowiem Napoleon ujawnił swoje prawdziwe oblicze.
Sięgając po „Sekretne życie Józefiny” nie spodziewałam się, że czytając ją przeżyję taką ucztę dla zmysłów. Nie przypuszczałam, że to aż tak dobra lektura. Aż zła byłam, że nie mogłam poświęcić jej tyle czasu ile chciałam. Codziennie czytała tylko 3-4 strony i padałam jak kawka. Książka ta to bardzo interesująca opowieść, miejscami kontrowersyjna, czasami niesmaczna i wzbudzająca mieszane uczucia. Czyta się ją z największą przyjemnością i zainteresowaniem. Niezwykle barwne życie Józefiny potrafi pochłonąć czytelnika do cna. Wieloletni romans i wielka miłość do tego samego mężczyzny a w międzyczasie bardzo rozwiązły tryb życia wręcz pokroju kobiety lekkich obyczajów. Z drugiej strony obraz wspaniałej matki, siostry, opiekunki, która dla najbliższych poświęci wszystko. Nawet wobec swoich byłych mężów zachowywała się do końca lojalnie.
Moim zdaniem „Sekretne życie Józefiny” to książka, obok której nie można przejść obojętnie. Każdy wielbiciel romansów, historii, biografii musi ją przeczytać.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję GRUPIE WYDAWNICZEJ PUBLICAT. 


 

3 komentarze:

  1. Przeczytałam tylko twoje podsumowanie, sama planuję lekturę tej książki, ale ciągle się wahałam. Jednak po twoim zapewnieniu, że nie można obok niej przejść obojętnie-przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa recenzja, jednak książka nie do końca dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam "Córkę carycy" tej autorki i podobała mi się, więc o tej też muszę pomyśleć:)

    OdpowiedzUsuń